Болниците в страната вече започват сериозно да страдат от кадрови дефицит.

"Вчера беше първият ми работен ден като доброволец. Има липсата на кадри в почти всяка една позиция в Ковид отделенето, липса на медикаменти, оборудване за дистанционно следене не пациентите". Това каза в ефира на Bulgaria ON AIR управителят на МБАЛ "Свети Мина" в град Пловдив проф. Петър Петров.
 
Той със съжаление сподели, че няма нито един отзовал се доброволец за разлика от първата вълна на COVID-19, а сега и обстановката била по-тежка. Нужда от доброволци има и в редица други отделения в страната.
 
"Разполагаме с двама лекари, с мен - трима, а сега започва и млад лекар, когото ще обучим. Имаме заразени колеги. Капацитетът ни е 30 души, но оптималното запълване е 22-23 души, тъй като недоказаните заемат цяла стая", обясни събеседникът.
 
Проф. Петров смята, че лечението се случва според общоприетите алгоритми.
 
"Поддържаме връзка с Университетската болница, при усложнение на наш случай именно там го пращаме, но за съжаление доста често са винаги заети. Съгласни сме с лекарите в София, че по-доброто спазване на мерките със сигурност би довело до спадане на контактите между хората и съответно заболеваемостта", допълни лекарят.
 
"Докато човек не се сблъска, нещата му се струват форма на конспирация. Прекарах Ковид-19 не по-леко от един грип. Почти няма вече човек, който да няма близки и роднини с тази зараза". каза още той. 
 
"Към момента финансовото състояние на болницата е относително стабилно. Лимитите при нас са несправедливи и неотговарящи на реалните възможности. Трудно задържаме кадри и има неспособност за закупуване на апаратура, което ни прави неконкурентни. Не съм привърженик на блокирането на икономиката, но разбирането на проблема от всички би ни дало сили", обясни още проф. Петър Петров.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase